lovíme ve vodách internetu
Nezávazná poptávka

Placená reklama na Facebooku: Musím být plátce DPH?

bez-nazvu

Placenou reklamu na Facebooku tzv. Facebook ads, používá v současné době nejen čím dál více firem, ale také čím dál tím více živnostníků i běžných uživatelů. Méně pokročilí uživatelé si zaplatí funkci „Promovat příspěvek“ či „Promovat stránku“ (což není úplně ideální) a ti pokročilejší využijí správce reklam nebo Power editor. Pak už jen čekají, jak jim na stránce naskakují liky, přibývají návštěvy webu a objednávky.

propagovat-stranku

Co ovšem většina lidí netuší je, že aby mohli využívat Facebook ads, musí být plátci DPH, pokud tedy využívají k placení FB reklamy svou kartu. Možná si teď říkáte proč? Je to jednoduché, Facebook má svou pobočku pro Evropu v Irsku. Zde jim také chodí všechnyplatby z Evropy, tím pádem jde o nákup služeb ze zahraničí. V ČR tedy za tyto platby musíte odvést DPH – v tom případě musíte být buď plátcem DPH, nebo identifikovanou osobou.

Výjimku by měli tvořit lidé, kteří reklamu nepoužívají ke komerčnímu využití (jak FB uvádí), například mají stránku o rybaření, kde nic neprodávají (tuto možnost musíte zvolit v nastavení reklamního účtu). Ti DPH dle FB odvádět nemusí a zaplacená částka je o DPH navýšena, platí ji tedy v Irsku. Avšak pozor, i když to FB tvrdí, stále se jedná o nákup služby ze zahraničí. Proto nedoporučujeme tuto informaci brát příliš vážně. Plátcem DPH se stáváte v den přijetí této služby a to ze zákona – každý podnikatel či firma jsou tzv. osobami povinnými k dani – i když tedy plátci nejste, přijetím této služby se jimi stáváte. Pozor. To samé platí i u reklam AdWords!

dph-2„Co když zvolím možnost, že reklamu používám pro nekomerční účely, ale i přesto budu propagovat produkty a služby?“

Nebudeme lhát, tato možnost samozřejmě jde – zaplatíte DPH v Irsku a Facebook by neměl finančnímu úřadu v ČR nic „prásknout“. FÚ se to tedy nemá jak dozvědět, kromě přímého udání. Pokud tato situace nastane, budete muset doplatit DPH, penále a úrok, rozhodně se tato činnost poté neschová pod neekonomické účely, protože za účelem je jasná propagace podnikatelské činnosti. Z pohledu FB se jedná o porušení podmínek, takže vám může dle svého uvážení stopnout reklamu či zrušit fan page, případně zablokovat účet.

Alternativou by mohlo být využití někoho, kdo je plátcem DPH a převést reklamu a platby přes něj. Záleží na rozsahu reklamy a výhodnosti zapojení dalšího člověka. Ať si už zvolíte jakýkoliv způsob a jste nebo nejste plátci DPH, pokud si najmete na konzultaci či správu agenturu, odpadá Vám většina starostí. Pokud budete chtít jakkoliv poradit online marketingem v oblasti sociálních sítí a vyhledávání, jsme tu pro Vás.

Filip Laník

20.12.2015

lanik@pontyonline.cz

731 512 786

LinkedIn

Twitter